W tym roku karuzela z podwyżkami nie wyhamuje

Chcielibyśmy powitać nowy rok dobrymi wieściami, jednak już od kilku lat Urząd Regulacji Energetyki (URE) nie daje nam takiej możliwości, podejmując kolejne decyzje o wzroście kosztów ciepła. Od lutego 2026 r. mieszkańcy zapłacą blisko 6% więcej za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową.

To już tradycja, że u progu nowego roku Spółdzielnia jest zawiadamiana o nowych taryfach energii cieplnej. W lutym 2025 roku koszty centralnego ogrzewania i podgrzania wody wzrosły w przypadku standardowego mieszkania o metrażu 50 m2 o około 19 zł miesięcznie. Sumarycznie w minionym roku Spółdzielnia zapłaciła za ciepło aż o 5 375 079 zł więcej niż w poprzednim 2024 roku!

Fot: pexels.com cup of couple

Niestety URE utrzymuje złą passę. Pod koniec grudnia 2025 roku Spółdzielnia otrzymała od dostawcy ciepła Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o. informację o wprowadzeniu od 2026 r. kolejnych zmian cen taryf energii cieplnej. Wzrasta przede wszystkim opłata mocowa i przesyłowa, co powoduje wynikowe zwiększenie tych kosztów odpowiednio dla lokali mieszkalnych:

  • 5,80% dla centralnego ogrzewania,
  • 5,60% dla ciepłej wody użytkowej.

W związku z tą regulacją przeciętne mieszkanie o metrażu 50 m2 odczuje podwyżkę kosztów ciepła w wysokości około 18 zł za miesiąc. W skali całego roku oznacza to dla Spółdzielni zwiększenie wydatków o 1 773 962 zł. Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że na tym się nie skończy. Biorąc pod uwagę tendencje z kilku minionych lat, możemy się spodziewać jeszcze co najmniej jednej podwyżki w połowie roku (w przeciągu ubiegłego roku były aż trzy).

Choć przywykliśmy w ostatnich latach do trendu podwyżkowego, wysokość obecnie wprowadzonych taryf zaskakuje, zwłaszcza że Ministerstwo Energii wskazywało wcześniej na wzrost jedynie na poziomie inflacji. Według Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu 2025 r. inflacja w Polsce wyniosła 2,4%. Uspokajającym sygnałem była także stabilizacja cen węgla, które w skali roku wykazywały tendencję spadkową. Gdy ceny paliw kopalnych idą w dół, można się spodziewać tańszego ciepła. Jednak zatwierdzone przez URE taryfy w żaden sposób nie potwierdzają tego przełożenia.

Skąd te podwyżki?

Trudno nie zadać sobie tego pytania, skoro ceny węgla dla ciepłownictwa w Polsce znacząco spadły, osiągając obniżki rzędu około 23% w porównaniu do 2024 roku. Ciepło sieciowe, które płynie do mieszkań w naszej Spółdzielni, nadal w główniej mierze wytwarzane jest przez Kogenerację S.A. z węgla, a nieznaczna jego część pochodzi ze spalania biomasy (najtańszego i najbardziej opłacalnego źródła ciepła). Część z dostarczanego do naszych mieszkań ciepła ma swoje źródło również w pracy dwóch pomp ciepła, obsługiwanych przez Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o. W decyzji Urzędu Regulacji Energetyki, sprawującego nadzór nad cenami ciepła, nie ma jednoznacznego wyjaśnienia przyczyn obecnych wzrostów. Można przyjąć, że częściowo wynikają one z unijnej polityki energetycznej: opłat za emisję CO2 i modernizacji systemów grzewczych. Jak wyjaśnia Fortum: „inwestycje w nowoczesne, niskoemisyjne instalacje mają na celu stopniowe uniezależnianie się od paliw kopalnych, ograniczenie emisji CO2 oraz utrzymanie wysokiej efektywności systemu ciepłowniczego w dłuższej perspektywie. Jest to kierunek zgodny zarówno z obowiązującymi regulacjami unijnymi i krajowymi, jak i z długoterminowym bezpieczeństwem dostaw ciepła. Jednocześnie są to działania, które w przyszłości mają sprzyjać stabilizacji cen ciepła.”

Jak widać z załączonego zestawienia, znaczna część kosztów ciepła – około 77% – wynika z obciążeń na rzecz Kogeneracji S.A.: opłaty za moc zamówioną, za ciepło i jego nośnik. Około 23% kosztów to opłaty za usługę przesyłową oferowaną przez Fortum. W 2024 roku Spółdzielnia zapłaciła Kogeneracji S.A. łącznie za centralne ogrzewanie i podgrzanie wody 19 307 459 zł, przy czym opłata za przesył dla Fortum wyniosła 5 903 013 zł. W minionym 2025 roku koszty te były jeszcze wyższe: 23 785 605 zł dla Kogeneracji S.A. oraz 6 799 946 zł dla Fortum. Wyliczone wg obecnych taryf łączne, spodziewane wydatki na ciepło w 2026 roku to 32 359 513 zł.

Pozostaje zatem zacisnąć pasa i uzbroić się w cierpliwość, żeby przetrwać mroźną – i drogą – zimę.

11 myśli na temat “W tym roku karuzela z podwyżkami nie wyhamuje

Komentarze są wyłączone.