Woda pod kontrolą
Wkrótce mieszkańcy dostaną rozliczenie wody za okres od 01.10.2020r. do 31.03.2021r. To dobry moment na refleksję nad zużyciem wody w gospodarstwach domowych. Nawet delikatnie korygując nawyki, możemy znacznie obniżyć rachunki za wodę.

Co możemy zrobić, żeby nie wyrzucać pieniędzy do kanalizacji, a jednocześnie zrobić coś dla środowiska?
- Uszczelnij kran i spłuczkę!
Nieszczelna bateria lub zawór, z którego wycieka 1 kropla wody na sekundę, powoduje ubytek 168 litrów na dobę. Indywidualne wodomierze tego nie wykażą, ale już główny wodomierz budynkowy – tak. Za tę tzw. „wodę niezbilansowaną” mieszkańcy też muszą zapłacić.
- Weź prysznic zamiast kąpieli.
Kąpiel w wannie pochłania od 130 do 240 litrów wody. Każda minuta prysznica to około 10 litrów wody. Szybki prysznic kosztuje nas znacznie mniej niż długa kąpiel.
- Zakręć wodę podczas mycia zębów.
Myjąc zęby, nalej wodę do kubeczka i zakręć kran. W ten sposób jedna osoba w ciągu doby może zaoszczędzić około 30 litrów wody.
- Racjonalnie myj ręce.
Myjąc ręce przez około 30 sekund bez zakręcania kranu zużywamy około 3 litrów wody. Zakręcając wodę podczas namydlania rąk, oszczędzimy nawet 2 litry w czasie półminutowego mycia rąk.
- Kup zmywarkę.
Zmywarka zużywa o około 30% mniej wody niż ręczne mycie naczyń, pod warunkiem, że korzysta się z niej racjonalnie. Nastawiaj zmywarkę wyłącznie wtedy, kiedy jest pełna i włączaj program oszczędzający wodę i energię. Podczas ręcznego mycia naczyń zużywamy jednorazowo około 80 litrów wody. Jeśli nie planujesz kupna zmywarki – nalej wody do miski do wstępnego płukania naczyń z płynem.
- Pierz przy całkowicie wypełnionej pralce.
Włączaj pralkę, gdy jest całkowicie pełna. Pralki zużywają 30 do ponad 80 litrów wody na jeden cykl prania.