Po zebraniach z mieszkańcami

Zakończył się cykl wiosennych spotkań z mieszkańcami nieruchomości. Łącznie wzięło w nich udział 630 osób –  o 23% więcej niż w ubiegłym roku, kiedy to zebrania przyciągnęły 512 zainteresowanych. Cieszy nas rosnąca popularność tej formy komunikacji mieszkańców z pracownikami Spółdzielni. Tegoroczne spotkania odbywały się z udziałem przedstawicieli Rady Nadzorczej, Rady Osiedla i Zarządu, co zostało pozytywnie odebrane przez uczestników.

 Na Osiedlu 1 „Anna” odbyło się w sumie 9 zebrań, w których wzięło udział 133 właścicieli nieruchomości. Problemem najczęściej poruszanym była selektywna zbiórka odpadów oraz temat miejsc postojowych. Mieszkańcy oczekują, aby w planach remontowych uwzględniać możliwość zagospodarowywania większych przestrzeni pod cele parkingowe, czasami nawet kosztem terenów zielonych wraz montażem szlabanów w  granicach ich nieruchomości. Mieszkańcy dostrzegają nakład prac i środków w bieżące utrzymanie swoich nieruchomości. Nie widzą pilnych potrzeb remontowych samych budynków, skupiają się natomiast na rewitalizacji terenów zielonych, stawiając na tworzenie miejsc do rekreacji i odpoczynku.  

Na Osiedlu 2 „Dorota-Barbara” łącznie odbyło się 16 zebrań, w których wzięło udział 192 mieszkańców. Uczestnicy pytali m.in. o monitoring, oświetlenie przy nieruchomościach i terenach zewnętrznych. Jako ważną dla nich kwestę zgłaszali bezpieczeństwo, a także szukanie sposobów na przeciwdziałanie niszczenia elewacji przez graffiti oraz przebywaniu osób bezdomnych na klatkach schodowych.  Zgłaszali takie potrzeby jak: remonty klatek schodowych, wymiana drzwi wejściowych do bram, nowe formy pielęgnacji zieleni, chodniki. Istotną dla nich kwestią były działania mające zapobiec korzystaniu przez osoby trzecie z miejsc parkingowych przeznaczonych dla mieszkańców nieruchomości.  W czasie dyskusji wspólnie próbowano znaleźć sposoby na takie problemy jak, jak podrzucanie gabarytów w niewłaściwe miejsca czy wyrzucanie przez niektórych sąsiadów żywności przez okno.

Na Osiedlu 3 „Huby” odbyło się 13 spotkań, w których wzięło udział 171 osób.  Uczestnicy poruszali takie tematy jak: monitoring nieruchomości, bezpieczeństwo na Osiedlu, problem alkoholu w niektórych przestrzeniach osiedlowych, remonty klatek schodowych, zagadnienia związane z parkowaniem pojazdów, utrzymanie zieleni, drobne prace remontowe oraz chodniki.

Na Osiedlu 4 „Gaj” odbyło się 9 spotkań w których udział wzięło 134 mieszkańców. Dyskusje zogniskowały się wokół takich tematów jak: remonty klatek, ograniczenie dostępności terenów nieruchomości dla osób trzecich poprzez montaż szlabanów, porządkowanie terenów zewnętrznych – przestawienie ławek, dostawienie koszy na śmieci,  nowe nasadzenia roślin, jakość sprzątania i segregacja odpadów.

Spotkania przebiegły w atmosferze konstruktywnego dialogu. W toku dyskusji powstało wiele pomysłów, które mogą stać się inspiracją dla osiedlowych administracji, jak np., żeby w nieużytkowanych od dawna piaskownicach na Gaju powstały zielniki z ziołami i kwiatami, do których pielęgnacji zobowiązali się mieszkańcy. W niektórych przypadkach, aby przyspieszyć oczekiwane remonty, mieszkańcy akcentowali potrzebę zwiększenia stawki funduszu remontowego.