Nowe zasady rozliczenia centralnego ogrzewania
Rozpoczęliśmy proces rozliczenia centralnego ogrzewania za rok 2023. Otrzymają je Państwo z końcem czerwca, a już teraz na łamach „Gazety Południowej” chcemy przybliżyć nowy, dość skomplikowany i narzucony nam z góry, sposób rozliczenia.
Uchwalone w Polsce w 2021 r. nowe przepisy Prawa energetycznego i wydane na jego podstawie rozporządzenie Ministra Klimatu i środowiska, implementujące postanowienia Dyrektywy 2018/2002/UE, a dotyczące rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych, wprowadziły zasadnicze zmiany w rozliczaniu kosztów ogrzewania oraz kosztów przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynkach mieszkalnych wielolokalowych. Znacząco wzrosły także zadania i odpowiedzialność właścicieli/zarządców budynków, którzy dostali rok na dostosowanie Regulaminów rozliczeń kosztów zakupu ciepła do nowych przepisów prawa. W związku z czym w dniu 16.12.2022 r. został w Spółdzielni uchwalony przez Radę Nadzorczą nowy „Regulamin rozliczania kosztów dostawy ciepła do lokali oraz pobierania opłat za centralne ogrzewanie i podgrzanie wody w Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław- Południe”.
Niebawem otrzymają Państwo druki, zawierające indywidualne rozliczenie Państwa kosztów centralnego ogrzewania za rok 2023, które zostały sporządzone w oparciu o nowe przepisy prawa.
Jakie informacje będą zwierały „nowe wydruki rozliczeniowe”?
Wydruki rozliczeniowe składają się z trzech części.
W pierwszej części znajdziemy informacje właściwe dla całego budynku:

Tu znajdują się informacje o kosztach zakupu ciepła w danym budynku, w podziale na koszty centralnego ogrzewania (odrębnie dla lokali mieszkalnych i użytkowych) i kosztach przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ponadto znajdziemy tu informację m.in. o tym, ile ciepła zostało zużyte w budynku, ile jednostek odczytano z podzielników kosztów ogrzewania, powierzchnię grzewczą i cenę jednostki rozliczeniowej.
Druga część druku rozliczeniowego będzie zawierała informacje dla rozliczanego lokalu:

Rozporządzenie wprowadza i nakazuje stosowanie w rozliczeniach minimalnego i maksymalnego kosztu zmiennego zakupu ciepła:
§ 8. 1. Maksymalny koszt zmienny zakupu ciepła, o którym mowa w § 7 ust. 2 pkt 1, wylicza się jako wartość zużycia ciepła na dany lokal wynikającą z technicznej możliwości dostawy ciepła do lokalu.
2. Minimalny koszt zmienny zakupu ciepła, o którym mowa w § 7 ust. 2 pkt 2, wylicza się jako wartość zużycia ciepła do ogrzania lokalu konieczną do utrzymania w nim temperatur nie niższych niż temperatury obliczeniowe ogrzewanych pomieszczeń określone w przepisach wydanych na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn. zm.4)
W związku z powyższym, jeżeli koszt zmienny c.o., określony na podstawie wskazań podzielników, mieści się w przedziale pomiędzy minimalnym a maksymalnym kosztem, to Państwa lokal jest rozliczany w oparciu o liczbę jednostek rozliczeniowych z podzielników kosztów, tak jak to było dotychczas.
W przypadku, gdy koszt zmienny c.o., określony na podstawie wskazań podzielników NIE mieści się w przedziale zawartym między wartością minimalną i maksymalną, to:
- jeżeli koszt zmienny c.o. wyliczony na podstawie odczytanych jednostek jest wyższy od wyliczonej stawki maksymalnego kosztu zmiennego zakupu ciepła, wówczas dla takiego lokalu przyjmuje się wyliczoną stawkę maksymalną kosztu zmiennego zakupu ciepła,
- jeżeli koszt zmienny c.o. wyliczony na podstawie odczytanych jednostek jest niższy od wyliczonej stawki minimalnego kosztu zmiennego zakupu ciepła, wówczas dla takiego lokalu przyjmuje się wyliczoną wartość minimalną kosztu zakupu ciepła.
W przypadku gdy dla Państwa mieszkania rozliczenie kosztów ogrzewania zostanie sporządzone w oparciu o zastosowanie stawki minimalnej albo maksymalnej, będzie to wskazane na rozliczeniu za pomocą gwiazdki (*) wraz z wyjaśnieniem tego faktu. W tej części, na jej końcu, zostanie wskazana kwota nadpłaty bądź niedopłaty, która wynika z ostatecznego rozliczenia kosztów ogrzewania Państwa mieszkania. W ostatniej części druku rozliczeniowego znajdziecie Państwo zestawienie z odczytów podzielników, w formie znanej już Państwu oraz wykres przedstawiający porównanie aktualnych jednostek rozliczeniowych z jednostkami rozliczeniowymi w tym samym okresie poprzedniego roku.

Pod wykresem będzie również informacja o aktualnej wysokości miesięcznej stawki zaliczki, jaką należy wnosić na poczet kosztów centralnego ogrzewania, do czasu najbliższej regulacji stawki. W razie wątpliwości dotyczących nowych zasad rozliczeń pracownicy Administracji są gotowi do wyczerpujących wyjaśnień.
(zdjęcie na stronie głównej: andrewlloydgordon pixabay)