Łatwiej o dodatek mieszkaniowy. Sprawdź, czy Ci przysługuje
Od 1 lipca br. weszły w życie nowe zasady przyznawania dodatków mieszkaniowych. Będzie o nie mogło ubiegać się więcej mieszkańców, ponieważ ustalono nowe kryteria. Ze względu na zmianę definicji dochodu wnioskodawcy otrzymają także wyższe niż dotychczas dopłaty. Kto z nich skorzysta i na jakich zasadach?
W sposób korzystny dla wnioskodawców zmieniło się
przede wszystkim kryterium dochodowe. Według wcześniejszych przepisów dodatek mieszkaniowy przysługiwał, jeśli
średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie
przekraczał 175% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej
kwoty w gospodarstwie wieloosobowym. Od lipca kryterium
dochodowe będzie ustalane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce
narodowej, obowiązującego w dniu złożenia wniosku. Będzie można uzyskać dodatek
mieszkaniowy, jeśli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa
domowego, w okresie 3 miesięcy
poprzedzających datę złożenia wniosku nie przekroczy:
– w gospodarstwie jednoosobowym 40% przeciętnego
wynagrodzenia (tj. na chwilę obecną 2272,62 zł)
– w gospodarstwie wieloosobowym 30% przeciętnego
wynagrodzenia (tj. na chwilę obecną 1704,47 zł)
Dodatkowo, gdy w lokalu mieszka osoba z niepełnosprawnością, samodzielnie prowadząca gospodarstwo domowe, możliwe będzie powiększenie powierzchni normatywnej lokalu o 15 m2. Wcześniejsze kryteria powodowały, że niewiele osób mogło skorzystać z dodatku. Wśród członków naszej spółdzielni, na dzień 31.12.2020r., z dodatku korzystało zaledwie 77 osób. Łączna jednomiesięczna kwota przyznanych na wszystkie nasze osiedla środków wyniosła w grudniu 11.881,97 zł. Teraz o dopłatę będzie mogło ubiegać się znacznie więcej mieszkańców.

Nowa definicja dochodu
Zmianie uległo nie tylko kryterium dochodowe, ale także definicja dochodu. Za dochód uważać się będzie dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Ujednolicona zostanie definicja dochodu, tak, by w przypadku różnych przepisów z zakresu mieszkalnictwa funkcjonowała jedna definicja (ta sama w: Mieszkaniu na Start, TBS-ach, Funduszu Dopłat, mieszkaniach komunalnych). Uproszczenie wyliczenia wysokości dochodu wnioskodawcy ułatwi osobom zainteresowanym ustalenie, czy mogą starać się o dodatek. Wcześniej dochód był ubruttowiony, tj. ustalany po odliczeniu m. in. składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe. Po zmianie przyjmuje się dochód netto, czyli to, co faktycznie otrzymuje osoba uprawniona, z pewnymi wyjątkami w przypadku innych dochodów niepodlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zmiana wzoru wniosku! Gdzie go pobrać i złożyć?
W wyniku zmiany ustawy zmieniły się obowiązujące druki wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego i deklaracji o dochodach, a także druki oświadczeń i zaświadczeń. Uwaga – w nowym wniosku w punkcie 9 należy podać wysokość wydatków związanych z zajmowaniem lokalu mieszkalnego, które zostały poniesione w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku, a nie – jak dotychczas- ponoszonych w miesiącu, w którym składany jest wniosek!
Wnioski można pobrać w biurach administracji naszych Osiedli lub bezpośrednio w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Wypełnione dokumenty składa się w Biurze Obsługi Klienta Działu Wsparcia Mieszkańców Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu, na parterze budynku przy ul. Hubskiej 30-32, od poniedziałku do piątku, w godz. od 7.30 do 15.00.
Szczegółowych informacji udziela telefonicznie MOPS pod numerami: 71 78 22 346, 71 78 22 348.
Kary za zwłokę dla spółdzielni
Jednocześnie zaostrzyły się przepisy dotyczące egzekwowania kar od spółdzielni lub zarządcy za niewykonanie obowiązku informacyjnego. W przypadku niezawiadomienia w terminie organu przyznającego dodatek mieszkaniowy o wystąpieniu zaległości w spłacie przez mieszkańca reszty należności, organ uprawniony do przyznania dodatku mieszkaniowego nakładać będzie w drodze decyzji na zarządcę budynku albo inną osobę uprawnioną do pobierania należności za lokal mieszkalny karę pieniężną w wysokości 500 zł. Kara pieniężna stanowić będzie dochód budżetu gminy. Karę trzeba będzie uiścić w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja nakładająca ją stała się ostateczna.
Dane osobowe pod ochroną
Spółdzielnia otrzyma jedynie informację o wysokości przyznanego dodatku mieszkaniowego oraz o okresie, na jaki został on przyznany. Zarządca nie będzie już otrzymywał decyzji w sprawie dodatku mieszkaniowego (wraz z uzasadnieniem), która częstokroć zawiera wiele informacji wrażliwych na temat wnioskodawcy i jego rodziny, podlegających ochronie.
