Ciąg dalszy podwyżki za ciepło w 2023 r.

Rok 2023 rozpoczęliśmy serią podwyżek niezależnych od Spółdzielni: energii elektrycznej, podatków, odpadów komunalnych i gazu. O ile jednak zasady i wysokość tych podwyżek były określone na dłuższy okres, o tyle ceny energii cieplnej, na potrzeby centralnego ogrzewania i podgrzanie wody, wzrastały od stycznia do kwietnia, w miesiącach największego zużycia, o 64,69 %! I chociaż od maja „obniżyły się” o 18,59 %, i tak dawało to wzrost cen w stosunku do grudnia 2022 r. o 46,10 %.

Dlatego też informowaliśmy mieszkańców (m.in. w zawiadomieniach o zmianach opłat za lokale), o decyzji, aby rozłożyć skutki podwyżek równomiernie na cały rok. Stąd od 1 lutego 2023 r. opłaty za ciepło wzrosły jedynie o 29,12 %. Działania te powstrzymały niebywały skok opłat, o których szeroko informowały media.

W dniu 8 lutego br. ustawodawca znowelizował Ustawę z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. z 2022, poz 1967, z późn. zm.) i wprowadził maksymalną cenę dostawy ciepła dla lokali mieszkalnych oraz maksymalnie 40 procentowy wzrost cen i stawek opłat w stosunku do obowiązujących 30 września 2022 r. Wprowadzony mechanizm osłonowy miał zapobiec jeszcze większym wzrostom cen ciepła w Polsce.

Równolegle do toczących się prac legislacyjnych, mających wprowadzić przepisy nowelizacji ustawy w życie, ZEW Kogeneracja S.A. wystąpiła do URE z wnioskiem o zmianę taryf za ciepło od 1 maja 2023 r. i w dniu 7 kwietnia otrzymała zgodę decyzją Prezesa URE nr OWR.4210.22.2023.1276.XXIII.DB na nowe ceny energii cieplnej wyższe o 53,96 % w stosunku do ceny z grudnia 2022 r. Podobne wystąpienie o zmianę cen wniósł również dystrybutor ciepła Fortum Power and Heat Polska sp. z o.o. (ostatecznie nie otrzymał zgody na podwyżkę cen za dystrybuuję ciepła). Dlatego też Spółdzielnia, nie chcąc co miesiąc informować o nowych stawkach opłat, podjęła decyzję, że dokona analizy wpływu podwyżek cen na pobierane od mieszkańców zaliczki w momencie zatwierdzenia wszystkich taryf oraz otrzymania korekty kosztów ciepła (mechanizm osłonowy) zgodnie z nowelizacją ustawy.

Analizując koszt energii cieplnej, wynikający z otrzymanych faktur za 7 miesięcy, rzeczywisty wzrost kosztów dla lokali mieszkalnych wynosi 40% w stosunku do grudnia 2022, a dla lokali użytkowych 53,96 %. W tej sytuacji Spółdzielnia została zmuszona do podniesienia od 1 października 2023 roku zaliczek dla lokali mieszkalnych za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę o 8,52 %, a dla lokali użytkowych o 19,34 %.

Mając na względzie działania podjęte przez wytwórcę ciepła, Spółdzielnia musi nadążyć za tymi zmianami, aby nie doprowadzić do powstania niedopłat z tytułu dostaw ciepła, a jednocześnie dbać, aby te zmiany wprowadzić płynnie i w sposób czytelny. O kolejnych zmianach cen na rynku będziemy Państwa informować korzystając ze wszystkich dostępnych środków komunikacji.