Zachowaj ciepło, lecz nie przepłacaj

Jest kilka prostych zasad, które pozwalają utrzymać optymalną temperaturę w domu, a jednocześnie pomagają obniżyć rachunki za ogrzewanie. Co zrobić, żeby było nam ciepło bez ponoszenia zbędnych kosztów?

  • Na początku sezonu grzewczego sprawdź, czy grzejniki nie są zapowietrzone, a termostatyczny zawór grzejnikowy jest sprawny. Nie wiesz jak – poproś o pomoc pracownika spółdzielni. 
  • Nie wychładzaj pomieszczeń – wietrz je krótko, ale intensywnie. Odpowiednia wentylacja mieszkania wpływa na lepsze samopoczucie domowników. Ważne jest, aby nie tracić przy tym ciepła. Zanim otworzysz okna, przykręć termostatyczny zawór grzejnikowy. Wietrz przy szeroko otwartych, nie uchylonych oknach – wymiana powietrza nastąpi szybciej, a przez to zapobiegniesz nadmiernemu wychłodzeniu i startom energii.
  • Nie zastawiaj grzejników. Zastawianie ich meblami czy zasłanianie grubymi zasłonami ogranicza ilość energii, która jest dostarczana do pomieszczeń.
  • Na co dzień utrzymuj temperaturę w pomieszczeniach na optymalnym, stałym poziomie.  Każda osoba odczuwa komfort cieplny indywidualnie. Zalecana temperatura dla pokoi dziennych to 20°C, dla sypialni 18°C, dla łazienki 24°C. Temperatura w tych pomieszczeniach powinna być dostosowana do naszych potrzeb. Natomiast gdy wyjeżdżamy na urlop, nie powinniśmy wyłączać ogrzewania całkowicie, a jedynie zmniejszyć je o kilka stopni, najlepiej do temperatury ok. 16-17°C. Wówczas mieszkanie nie będzie wychłodzone, a jego ponowne nagrzanie nie potrwa długo i tym samym nie pochłonie dużo energii.
  • Zadbaj o części wspólne budynku, w którym mieszkasz. Pamiętaj o zamykaniu drzwi oraz okien na klatkach schodowych, w piwnicach czy suszarniach.
  • W słoneczne dni warto odsłonić okno i korzystać z darmowej energii słonecznej, która częściowo ogrzeje nasze mieszkanie.

Alicja Jaworska-Szott, specjalista ds. rozliczeń w SM Wrocław-Południe