O transformacji energetycznej i prosumencie zbiorowym – po konferencjach

Przełom listopada i grudnia obfitował w ciekawe wydarzenia, popularyzujące wiedzę z zakresu transformacji energetycznej. Nie mogło nas na nich zabraknąć. Jako inicjatorzy jednego z większych projektów w zakresie energii odnawialnej dla budynków wielorodzinnych, zostaliśmy zaproszeni do aktywnego udziału w tematycznych seminariach i panelach dyskusyjnych. 

cof

Marek Dera, prezes SM Wrocław-Południe, 30 listopada reprezentował Spółdzielnię na XVII Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw w Warszawie, a dwa dni później na seminarium „Prosument zbiorowy – praktyczne aspekty zastosowania OZE w budynkach wielolokalowych” we Wrocławiu.

    Podczas pierwszego z tych wydarzeń mowa była o transformacji energetycznej Warszawy, jednak analogiczne procesy mają szansę zaistnieć – lub już zachodzą – w innych dużych miastach.

Podczas spotkania Marek Dera mówił, że bez udziału mieszkańców budynków wielorodzinnych nie jest możliwe zbudowanie energetyki obywatelskiej. Oddolny charakter inicjowania zmian, dzięki doświadczeniu wypracowanych modeli, służyć będzie powstawaniu prawa przyjaznego obywatelom. Prezes mówił także o tym, dlaczego tak ważna jest rola samorządu we wdrażaniu zmian. – Widzimy możliwość współpracy z jednostkami samorządu w obszarach zielonej transformacji, szczególnie w perspektywie ostatnich zmian inicjujących konieczność powstawania klastrów energetycznych na obszarach gmin – podkreślał. – Ruch spółdzielczy konsoliduje się wokół różnych spraw o wymiarze społecznym, jak OZE, budownictwo społeczne, kreowanie przestrzeni dla aktywności mieszkańców itp. W miastach liczba odbiorców jest 10-15 krotnie większa niż przyłączy, oznacza to, że bez udziału mieszkańców budynków wielorodzinnych nie jest możliwe przeprowadzenie zielonej transformacji. Bez udziału spółdzielni mieszkaniowych skuteczne wdrożenie zasad nowej umowy społecznej umożliwiającej transformację do elektroprosumeryzmu może być znacznie trudniejsze, a przede wszystkim zdecydowanie mniej efektywne. Jeszcze niedawno obywatele jedynie konsumowali energię, natomiast kierunki procesów społecznych zmierzają do udziału obywateli w wytwarzaniu, współdzieleniu, magazynowaniu energii. Uspołecznianie rynku energii jest faktem, a prosumeryzm jest odpowiedzią na oczekiwanie społeczne – podsumowywał prezes. 

      Wrocławska konferencja, zorganizowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w całości dotyczyła zagadnienia prosumenta zbiorowego. Uczestnicy dyskutowali nad funkcjonowaniem obywatelskich społeczności energetycznych. Analizowali aspekty praktyczne, jak zasady rozliczeń zewnętrznych i umowa dla prosumenta zbiorowego. Zastanawiali się także nad technicznymi aspektami związanymi z prosumentem zbiorowym w budynku wielolokalowym oraz finansowaniem inwestycji realizowanych przez prosumenta.