Mieszkańcy produkują ciepło

Zakończył się trwający blisko 1,5 roku remont budynku przy ul. Stysia 31-45, Skwierzyńskiej 4-16.

To duże i pod każdym względem skomplikowane przedsięwzięcie, począwszy od szukania na ten remont pieniędzy poza opłatami mieszkańców –  udało się pozyskać blisko 3 mln zł wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – poprzez rozpoczęte jeszcze pod koniec 2021 roku liczne postępowania przetargowe, realizację w wyjątkowo trudnym czasie pandemii i wojny na Ukrainie, a skończywszy na uruchomieniu unikatowej i na razie jedynej w Polsce hybrydowej instalacji OZE (instalacja fotowoltaiczne + pompy ciepła) współpracującej z ciepłem systemowym.

Prace zostały zrealizowane w ustalonych terminach i, co istotne, bez wzrostu ich cen. Pomimo pomruków niedowiarków, sprawdziły się firmy z różnych stron Polski, oferując dobrą jakość i zdecydowanie niższe ceny. Skorzystali na tym mieszkańcy, gdyż możliwe było obniżenie opłat na fundusz remontowy z 6.00 zł/m2 do 4,90 zł/m2.

Budynek przeszedł kompleksową, pogłębioną termomodernizację wraz z robotami towarzyszącymi, m.in. wymieniono i zwiększono docieplenie ścian, zwiększono docieplenia stropodachów, na klatkach schodowych zamontowano oświetlenie energooszczędne, wymieniono i zwiększono izolację termiczną rurociągów, zamontowano instalację fotowoltaiczną i pompy ciepła wraz z zasobnikami i sterowaniem. Szczególnie te ostanie prace zasługują na uwagę, bo przyniosą największe oszczędności mieszkańcom w stosunku do nakładów na nie. W czasie burzliwych i kosztownych zmian na rynku energii to właśnie te rozwiązania przyniosą mieszkańcom najwięcej korzyści w postaci obniżenia stawek za ciepłą wodę.

Na przełomie czerwca i lipca rozpoczął się odbiór techniczny, a teraz trwają regulacje i kalibracje urządzeń i systemów. Ale co najważniejsze: od bisko dwóch miesięcy, zgodnie z przeznaczeniem, hybrydowe instalacje OZE produkują ciepło do podgrzania ciepłej wody.

Na razie ostrożnie, ale już dziś woda zostaje wstępnie podgrzana do temperatury około 40-45 oC i trafia do węzła cieplnego po kolejną „dawkę energii”. Na uwagę zasługuje bardzo dobra współpraca na każdym z etapów realizacji tego przedsięwzięcia z Fortum Power and Heat Polska sp. z o.o. dostawca ciepła we Wrocławiu.

Kiedy zakończą się regulacje przekażemy we wrześniu-październiku więcej szczegółów dotyczących tego unikatowego rozwiązania.