Latarnie zasilane słońcem na osiedlu

Cztery latarnie zasilane energią słoneczną pojawiły się właśnie na osiedlu Dorota-Barbara. To kolejny projekt bazujący na fotowoltaice w Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. Inteligentne lampy, zasilane energią ze słońca, posiadają czujnik ruchu oraz kilka trybów pracy, które pozwalają na efektywne zarządzanie energią.   

4 latarnie solarne stanęły na osiedlu „Dorota-Barbara”. Fot. Monika Orzełek-Tonia

Decyzja o montażu latarni solarnych była reakcją na wydarzenia, jakie miały ostatnio miejsce na Osiedlu Dorota-Barbara. Pod osłoną nocy wandal poprzebijał opony w ponad trzydziestu autach. Dzięki temu, że teren był oświetlony i monitorowany, policji w miarę szybko udało się namierzyć sprawcę, na podstawie przekazanych przez spółdzielnię nagrań z monitoringu i zeznań świadków. – Nie możemy dopuścić, żeby takie incydenty się powtarzały – mówi Agnieszka Radziewicz, kierownik osiedla II „Dorota-Barbara”. – Dodatkowe doświetlenie terenu może odstraszać potencjalnych wandali, z obawy, że zostaną zauważeni. Jednak wiadomo, że każda latarnia to pobór energii elektrycznej, za którą muszą zapłacić mieszkańcy. Dlatego zdecydowaliśmy się na latarnie solarne, które emitują światło z pobieranej w dzień energii słonecznej. Mało tego – to lampy inteligentne z wmontowanym czujnikiem ruchu. Gdy ktoś pod nimi przechodzi, automatycznie świecą mocniej – dodaje.

Latarnia solarna pobiera energię bezpośrednio ze słońca. Fot. Monika Orzełek-Tonia

Powiedzenie, że pod latarnią najciemniej, w tym przypadku na pewno się nie sprawdzi. Czujnik ruchu ma zasięg do 10 metrów. Lampy solarne posiadają kilka trybów pracy, które pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie zgromadzonej energii. – Można sterować jej pracą – wyjaśnia Agnieszka Radziewicz. – Na przykład przez pierwsze 2 godziny działa na 100%, następne 2 – na 60%, a do świtu świeci na 20%. W przypadku wykrycia ruchu intensyfikuje działanie. Programowanie lampy jest całkowicie automatyczne i odbywa się bezprzewodowo za pomocą pilota – dodaje.

Lampa solarna ma wmontowany czujnik ruchu. Fot. Monika Orzełek-Tonia

Lampy solarne są przyjazne środowisku, bo energię czerpią bezpośrednio ze słońca. Moc modułu fotowoltaicznego wynosi 40 W, a czas ładowania akumulatorów to 6 godzin. Naładowana lampa może działać do 3 dni – w zależności od ustawionego trybu pracy. Niskie koszty utrzymania nie obciążają kieszeni mieszkańców. Mają też nowoczesny wygląd – są proste i modne. 

Fot. Intensywność światła lampy solarnej można regulować. Fot. Monika Orzełek-Tonia

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe już od dawna sięga po energię słoneczną. Zamontowane na 35 dachach panele fotowoltaiczne wytwarzają tańszy prąd dla mieszkańców. W przygotowaniu są kolejne projekty bazujące na fotowoltaice.