Racjonalnie wykorzystane grunty
Budowa kilku szeregówek na Wojszycach ma na celu rozsądne zagospodarowanie terenu, który przez lata generował koszty a ze względu na swoje położenie i specyfikę nie mógł służyć mieszkańcom osiedli. Uzyskane ze sprzedaży w licytacji środki wpłyną do Spółdzielni i będą podzielone w przyszłym roku przez Walne Zgromadzenie.
Dobiega właśnie końca budowa sześciu budynków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej: trzech przy ul. Oboźnej 24 oraz trzech przy ul. Szarych Szeregów 33-37. Decyzję o zrealizowaniu tej inwestycji podjęła Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe w styczniu 2022 roku. Wcześniej – przez blisko dwadzieścia lat – działki na Wojszycach pozostawały niezagospodarowane, generując co roku coraz wyższe koszty dla Spółdzielni, wynikające z koniecznych prac pielęgnacyjnych i zabezpieczających teren oraz podatków. Średnio utrzymanie tego terenu kosztowało Spółdzielnię nawet 20 tysięcy złotych rocznie. Z racji na ich odległe usytuowanie w dzielnicy domków jednorodzinnych, nie było możliwości przekształcenia tych parceli w przestrzeń rekreacyjną czy miejsca postojowe dla samochodów, z której mogliby korzystać mieszkańcy należących do Spółdzielni bloków wielorodzinnych.

Gdy koszty utrzymania gruntu stały się nieracjonalne, a sytuacja rynkowa stwarzała dobre warunki do inwestycji budowalnej, Rada Nadzorca uznała, że czas wykorzystać gospodarczo ten teren. Z korzyścią dla mieszkańców – bo pieniądze z inwestycji wrócą do członków Spółdzielni z nawiązką.

Dobry czas na pomnożenie majątku Spółdzielców
Koniunktura gospodarcza sprzyja inwestycji przy ul. Oboźnej i Szarych Szeregów, która, od momentu wbicia pierwszej łopaty w czerwcu 2024 roku, toczy się sprawnie i praktycznie jest na ukończeniu. W sąsiedztwie dobiegającej końca inwestycji znajduje się duże osiedle budynków w zabudowie szeregowej, postawione przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe przeszło 20 lat temu. Projekt obejmuje montaż paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła oraz zbiorników retencyjnych na wodę deszczową, więc jest to kolejne przedsięwzięcie Spółdzielni w duchu ekologii i niższych kosztów użytkowania.

Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2025 rok, a o jej zbyciu w formie przetargu oraz podziale zysku uzyskanego ze sprzedaży zdecyduje Walne Zgromadzenie. W procedurze przetargowej będą mogli wziąć udział zarówno członkowie Spółdzielni, jak i osoby spoza niej. Cena wywoławcza budynków mieszkalnych zostanie określona na podstawie operatu szacunkowego wyceniającego grunt na dzień aukcyjny oraz nakładów finansowych poniesionych przez Spółdzielnię. Nad prawidłowością wyliczeń będzie czuwała Rada Nadzorcza.