Mamy kolejny zbiornik na deszczówkę
Przy ul. Orzechowej 27-37 uruchomiliśmy kolejny zbiornik do gromadzenia wody deszczowej. To już piąta taka instalacja na terenie Spółdzielni, na którą udało się uzyskać dofinansowanie w ramach miejskiego programu „Złap deszcz”. Kwota wsparcia na takie działania dla spółdzielni i wspólnot wynosi 10 tys. zł.
We wcześniejszej edycji programu na naszym terenie stanęły cztery zbiorniki pozwalające na gromadzenie deszczówki. Mieszkańcy wykorzystują tę wodę głównie do pielęgnacji przyblokowych ogródków. W tym roku z wnioskiem o postawienie takiego zbiornika wyszli mieszkańcy ul. Orzechowej. Również i tym razem udało się otrzymać dotację z miasta na budowę systemu deszczowego do zatrzymywania i wykorzystywania opadu. Zamontowaliśmy zbiornik naziemny o pojemności 1600 litrów. Wykonaliśmy także podstawę pod zbiornik z kostki betonowej oraz ogrodzenie z furtką, żeby zabezpieczyć instalację przed wandalami i niepowołanymi osobami. Zakupiliśmy wąż i wózek, aby umożliwić podlewanie ogródków w obrębie nieruchomości przy ul. Orzechowej 27-37.

Gdzie dobre miejsce na wodę opadową
Warto podkreślić, że lokalizacja takiego zbiornika musi być przemyślana pod wieloma względami, dlatego nie zawsze udaje się postawić taką instalację dokładnie tam, gdzie wskazują mieszkańcy. Przede wszystkim w takim miejscu musi być dostęp do kanalizacji deszczowej, czyli rynny. Po drugie ważna jest powierzchnia dachu, z której będą zbierane wody opadowe. Na jej podstawie wyliczana jest sugerowana wielkość zbiornika. Należy także uwzględnić istniejącą infrastrukturę podziemną oraz tę występującą na elewacji budynku np. skrzynki gazowe, elektryczne itp. oraz nie dopuścić do powstania kolizji czy zablokowania dojścia do tych elementów. Zbiornik musi też być dopasowany do otoczenia z uwzględnieniem otaczającej zieleni.

Ponadto należy spełnić kryteria udzielenia dotacji, między innymi:
– dofinansowanie obejmuje nieruchomości, na których nie jest prowadzona działalność gospodarcza; wyjątek stanowią budynki wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych, pełniące funkcje mieszkaniową, w których łącznie nie więcej niż 20% powierzchni użytkowej przeznaczona jest pod działalność gospodarczą;
– dotacja nie obejmuje infrastruktury technicznej związanej z zagospodarowaniem wód opadowych i roztopowych w ramach określonych pozwoleniem na budowę nowych inwestycji drogowych, usługowych i przemysłowych;
– dotacja może być wykorzystana wyłącznie na zadania, których realizacja gwarantuje uzyskanie trwałego efektu ekologicznego, rozumianego jako ilość retencjonowanej wody deszczowej, wyrażona w m3 przy założeniu, że im większa ilość, tym większy efekt ekologiczny.

Jeśli chciałbyś, żeby zbiornik na deszczówkę stanął pod Twoim budynkiem, zgłoś się do nas. Porozmawiamy i ustalimy optymalne ustawienie takiej instalacji. Zakładamy, że miejski program „Złap deszcz” będzie kontynuowany i będziemy mogli się ubiegać o kolejne dotacje.