Muzyczne zwieńczenie jubileuszu

Rok temu Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe oraz związany z nią wspólną siedzibą Chór Harmonia Sygnał rozpoczęli świętowanie 75-lecia swojego istnienia. 29 października jubileusz zakończyła kameralna uroczystość z wyjątkowym koncertem. Była też okazja do wyróżnienia szczególnie zasłużonych śpiewaków i społeczników.

Historia Spółdzielni i Chóru sięga 1946 roku. Ich ścieżki zbiegły się w 2014 roku, kiedy Spółdzielnia udostępniła w swoim Domu Kultury przy Widnej 17 salę pod siedzibę Stowarzyszenia Kulturalnego „Kolejarz” i działających przy nim muzyków. I tak od ośmiu lat Harmonia-Sygnał przygotowuje się do koncertów w pomieszczeniach Spółdzielni.   – Co nas łączy? – zapytał podczas jubileuszowej uroczystości 29 października Zbigniew Michalak, przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. – Obie te działalności służą dobru społeczności.  Spółdzielnię charakteryzuje to, że przez 75 lat swojego istnienia nie zatraciła swojego przesłania, jakim jest otwartość na mieszkańców i ich potrzeby. Problem, z którym przychodzi zmierzyć się spółdzielczości mieszkaniowej jest taki, że wmawia się nam, że spółdzielnie to przeżyty relikt. My odpowiadamy: nie! Spółdzielnie mieszkaniowe to dobrze zarządzany organizm, który służy mieszkańcom i nie tylko – mówił Zbigniew Michalak. 


     Podczas jubileuszu Chór Harmonia-Sygnał otrzymał wyróżnienie, które najlepiej świadczy o wadze jego dokonań i artyzmu – brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wręczył go pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego, Damian Mrozek. Swoje uznanie dla Chóru wyraził również obecny na uroczystości Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Śpiewaczki i śpiewacy zostali także odznaczeni przez Polski Związek Chórów i Orkiestr w Warszawie. Dodatkowo wyróżniony został Wacław Paszowski,  prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Kolejarz”, od lat prężenie wspierający działalność Chóru.

Aktywni spółdzielcy

    Uroczystość zamknięcia jubileuszu była także okazją do podsumowania działalności Spółdzielni i wyróżnienia mieszkańców, którzy szczególnie zasłużyli się dla swojej społeczności. – Zakończenie obchodów to czas podsumowania i spojrzenia na historię naszej Spółdzielni,
w której ludzie od początku byli najważniejsi – mówił podczas spotkania Marek Dera, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. – Tym wszystkim, którzy mieli wkład w rozwój spółdzielczości, należą się serdeczne podziękowania. Nie sposób wymienić wszystkich, ale nasza społeczność postanowiła wyróżnić szczególnie 5 osób za trwały wkład w funkcjonowanie naszej Spółdzielni oraz promocję idei spółdzielczych – zapowiedział prezes.

     Rady Osiedli Spółdzielni nominowały do wyróżnień cztery osoby. Z Osiedla I „Anna” wyróżniony został Roman Bihun, prekursor i twórca aktywnego życia społeczno-kulturalnego, sponsor kultury fizycznej, który wspierał organizacje i kluby sportowe, między innymi Klub Sportowy przy Szkole Podstawowej nr 4 na terenie Osiedla. Systematycznie organizował imprezy sportowe dla mieszkańców, wycieczki i rajdy terenowe z młodzieżą. Bardzo prężnie uczestniczył także w zadrzewianiu Osiedla na początku lat siedemdziesiątych. Był organizatorem akcji „Zielone Płuca Osiedla”.

      Rada Osiedla II „Dorota-Barbara” zdecydowała o wyróżnieniu Jana Kowala, od 1974 roku mocno zaangażowanego w ukwiecanie i zazielenianie Osiedla.  Na podwórku przy ulicy Radosnej sam stworzył niezwykły ogród według własnego projektu. Jego kompozycje z żywopłotów znane są na całą Polskę. Dzięki jego pracom Wrocław w 2020 roku zajął drugie miejsce w ogólnopolskim plebiscycie na najbardziej ukwiecone miasto.

     Z Osiedla III „Huby” odznaczony został  Tadeusz Frankowski, wieloletni radny Rady Nadzorczej Spółdzielni, radny osiedlowy, zaangażowany w wiele projektów o zasiągu lokalnym, jak i dotyczących całej Spółdzielni. „Społecznik o wielkim sercu, opowiadający się zawsze po stronie spółdzielców” – jak określił go wręczający nagrodę Marek Dera. 

     Osiedle IV „Gaj” postanowiło wyróżnić Mirosława Lacha, od lat będącego rzecznikiem spółdzielczości mieszkaniowej w czasie pełnienia roli radnego Rady Miejskiej Wrocławia. Doceniono go jako społecznika, który poznał dobrze problemy społeczności spółdzielczej, co pozwoliło mu aktywnie zabiegać o jej sprawy. Obecnie działa na rzecz mieszkańców jako członek Wrocławskiej Rady Spółdzielców oraz doradca społeczny prezydenta Wrocławia ds. spółdzielni mieszkaniowych. W jego imieniu nagrodę odebrała Danuta Martin, przewodnicząca RO IV Gaj.

     W czasie jubileuszu obecni byli także członkowie innych spółdzielni mieszkaniowych, w tym tych, które wspólnie z Wrocław-Południe świętowały 75-lecie:  SM „Pod Jaworami”, MSM „Energetyk”, SM im. Bolesława Prusa, SM „Księże Małe” oraz Krzyckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wspólnie wręczyli jeszcze jedno wyróżnienie, przeznaczone dla Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Spółdzielcy docenili to, że Prezydent od początku swojej kadencji podejmuje aktywne działania na rzecz integracji środowiska spółdzielczego we Wrocławiu.  Powołał Wrocławską Radę Spółdzielców oraz stanowisko doradcy społecznego prezydenta Wrocławia ds. spółdzielni mieszkaniowych. Decyzje te umożliwiły dialog między spółdzielcami a przedstawicielami miasta. 

      Wszyscy nagrodzeni otrzymali pamiątkowe statuetki oraz dyplomy. Uroczystość zwieńczył wyjątkowy, jubileuszowy koncert Chóru Harmonia Sygnał, z gościnnym występem Tadeusza Nestorowicza – hejnalisty Wrocławia oraz Chóru Canta Nobiscum.