Społeczna lodówka na naszym osiedlu?
Masz za dużo jedzenia? Możesz oddać je do lodówki. Potrzebujesz jedzenia? Możesz po prostu je sobie wziąć. Taka jest ogólna zasada działania społecznych lodówek. Jeśli uda się znaleźć miejsce, jedna z nich powstanie na terenie SM Wrocław-Południe.
W sumie we Wrocławiu działa już ponad 20 lodówek społecznych. Większość z nich to inicjatywa Fundacji „Weź Pomóż.pl”, która takich punktów uruchomiła do tej pory 16. Pozostałe to efekt starań grupy „Foodsharing Wrocław”.
Nie marnuj – podziel się!
Pomysł dzielenia się jedzeniem w miejscach publicznych narodził się w Niemczech w 2012 roku. Właśnie tam wymyślono tzw. „jadłodzielnie”. Chodziło przede wszystkim o przeciwdziałanie marnowaniu żywności, a po drugie – o wsparcie uboższych. Istotą tej idei jest dzielenie się z innymi nadwyżkami jedzenia, którego kupiliśmy lub przygotowaliśmy za dużo. Warunek jest taki, że produkty spożywcze muszą być świeże, przed terminem przydatności do spożycia. Ze względów sanitarnych w lodówkach nie zostawia się też surowego mięsa, niepasteryzowanego mleka oraz dań na bazie surowych jaj. Do akcji przyłącza się coraz więcej sklepów, restauracji czy targów, które również chcą ratować dobrą żywność, której nie udało się sprzedać.
Dobre miejsce na lodówkę
We Wrocławiu ruch dzielenia się żywnością rozwija się bardzo prężenie. W uruchamianiu lodówek przoduje fundacja „Weź Pomóż.pl”. – To jeden z elementów naszej szerszej akcji społecznej – mówi Jan Piontek, prezes fundacji. – Współpracujemy z Bankiem Żywności i dwa razy w tygodniu wydajemy jedzenie potrzebującym przy ulicy Zachodniej 1. Pomagamy też stawiać społeczne lodówki, a potem je zaopatrujemy. Tygodniowo dzięki nam około 4 ton żywności trafia do najuboższych – dodaje.
W pobliżu osiedli SM Wrocław-Południe fundacja uruchomiła 2 lodówki – przy ul Glinianej 16 (przy Kościele Św. Henryka) oraz przy ul. Petrusewicza (przy Aquaparku). W naszym sąsiedztwie działa też lodówka postawiona przez grupę „Foodsharing Wrocław” przy ul. Gajowickiej 96a. Fundacja daje gotową lodówkę, a potem pomaga mieszkańcom ją zaopatrywać. Trzeba tylko znaleźć odpowiednie miejsce. Musi być zadaszone, oświetlone i najlepiej monitorowane, ze stałym dostępem do prądu i dużym ruchem pieszych w pobliżu. Każda lodówka musi też mieć swojego opiekuna – osobę, która o nią zadba i będzie regularnie dbać o jej czystość. Jedyny koszt dla wnioskującego o lodówkę to rozliczenie poboru energii elektrycznej, czyli koszt od 100 do 200 zł rocznie.
Drodzy Mieszkańcy! Chcecie, żeby na jednym z naszych osiedli stanęła lodówka społeczna? Znacie odpowiednie miejsce? Napiszcie do nas na adres: nasze.poludnie@gmail.com
Na świecie co sekundę wyrzucanych jest ponad pięćdziesiąt ton jedzenia.
Co trzeci Polak przyznaje się do wyrzucania żywności. Najwięcej wyrzucamy pieczywa. Pozbywamy się też: owoców, warzyw, wędlin, nabiału.
JAK MARNOWAĆ MNIEJ ŻYWNOŚCI?
- Regularnie przeglądaj zawartość szafek kuchennych i lodówki.
- Produkty ze zbliżającym się terminem ważności ustaw w jednym miejscu.
- Na zakupy wybieraj się po posiłku.
- Nie rób zakupów dla zabicia czasu.
- Zgłaszaj uwagi producentom.
- Oddawaj nadwyżki jedzenia.
- Gotuj dania z resztek.
Źródło: Julia Wizowska, „Nie śmieci”