Remonty mieszkań – potrzeba i obowiązki
Zaniepokojeni mieszkańcy często informują administracje Osiedli SM Wrocław-Południe, że z jednego z mieszkań w ich bloku dobiegają hałasy, wskazujące na poważny remont. Jeżeli prace wybiegają poza standardowe polepszenie estetyki czy funkcjonalności mieszkania pracownicy Spółdzielni muszą wówczas reagować, nakazując czasami wstrzymanie prac, aby za daleko nie zaszły.
Często nierozważne wykonanie prac remontowych może mieć poważne skutki, łącznie z naruszeniem konstrukcji budynku. Jeśli mieszkańcy nie zgłoszą spółdzielni zamiaru wykonania prac remontowych wraz z ich zakresem, muszą się liczyć z wizytą przedstawicieli Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB). Większość interwencji nadzoru budowlanego odbywa się na skutek skarg sąsiadów. Inwazyjne prace remontowe trudno jest ukryć. W czasie kontroli inspektorzy PINB mogą żądać dokumentów związanych z prowadzeniem robót, w tym niezbędnych pozwoleń.
Czasem mogą wydać postanowienie o przeprowadzeniu ekspertyzy technicznej, której kosztem obciążony zostaje mieszkaniec. W razie braku odpowiednich projektów budowlanych, nadzór będzie wymagał ich wykonania.
Konsekwencją takiej kontroli może być nakaz przywrócenia stanu pierwotnego w mieszkaniu. Korzystniejszą, a zarazem bezpieczniejszą dla wszystkich lokatorów, sytuacją jest wcześniejsze ustalenie zakresu prac ze spółdzielnią. Zgodnie z regulaminem napraw, konserwacji i remontów mieszkaniec jest zobowiązany zgłosić swojej administracji każdy remont mieszkania, opisując jego zakres. Administracja zwrotnie informuje pisemnie mieszkańca, jakie są obowiązki wynikające z prawa przy prowadzeniu robót budowlanych, jaki zakres prac może być wykonany oraz których elementów budynku nie wolno naruszać.
Zgody administracji osiedla nie wymagają prace podwyższające standard mieszkania, jak:
– malowanie ścian,
– wymiana paneli,
– wymiana boazerii,
– wymiana umeblowania.
Zgody administracji osiedla wymagają prace remontowe, m.in.:
– wykonywanie nowych otworów okiennych, zabudowa balkonów, wstawianie krat
– wyburzanie ścianek wewnętrznych, tworzenie nowych otworów drzwiowych, wykonywanie bruzd dla przewodów instalacyjnych itp.
– zmienianie podłączeń dymowych, spalinowych i wentylacyjnych
– zabudowywanie bądź zaślepianie otworów wentylacyjnych
– instalowanie anten radiowotelewizyjnych i telekomunikacyjnych, paneli fotowoltaicznych na dachu lub elewacji budynku
– montowanie dodatkowych skrzydeł w drzwiach wejściowych
– wymiana grzejników i ich elementów – dokonywanie przeróbek instalacji gazowej i instalacji elektrycznej podtynkowej
Uszanuj sąsiedzki mir domowy!
Inną istotną kwestią jest czas, kiedy te remonty powinny być prowadzone. Ogólną zasadę określa Kodeks wykroczeń, który chroni mir domowy mieszkańców. Prace nie mogą być wykonywane w czasie wypoczynku, snu czy nauki sąsiadów. I nie ma tu znaczenia pora dnia, gdyż prawo chroni co do zasady mir domowy. Dobrą praktyką jest poinformowanie sąsiadów o remoncie z podaniem danych kontaktowych w celu dokonania ewentualnych ustaleń co do przebiegu remontu w ramach dobrego sąsiedztwa. W przypadku zakłócania miru domowego incydentalnego czy noszącego znamiona uporczywego a takim może być remont mieszkania zawsze należy zawiadomić Policję, ponieważ tylko ona może w takich sytuacjach wyegzekwować ochronę prawną dla skarżącego.
Zadbaj o porządek w trakcie remontu
Każdy remont czy porządkowanie mieszkania tworzą odpady. Po to, aby inni mieszkańcy nie ponosili kosztów wywozu nie swoich odpadów, a takim są gruz czy meble z mieszkania zawsze należy zapewnić kontenery na odpowiednią frakcję odpadów. Na rynku jest wiele firm wyspecjalizowanych w tego rodzaju usługach, które sprawnie potrafią zrealizować zlecenia. Trzeba tylko zlecić firmie wywozowej usługę i ustalić z Administracją Osiedla miejsce czasowego ustawienia kontenera.