Podwyżek nie da się uniknąć

Rok 2022 zakończyliśmy w Polsce inflacją na poziomie 16,6 % (wg. danych GUS) – najwyższą od 1997 roku, kiedy to osiągnęła dokładnie tę samą wartość. Z podwyżkami zmagamy się od wielu miesięcy, a ich kumulacja w najbliższym czasie sprawi, że będą szczególnie dotkliwe. Nie da się ich uniknąć również w Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. Procesy zachodzące w gospodarce światowej i krajowej nie pozostawiają złudzeń – w nadchodzącym roku będziemy musieli mocno trzymać się za portfel.

U progu 2022 roku mało kto wierzył w scenariusz, jaki przyniosły kolejne miesiące. Spodziewaliśmy się, że jeszcze przez dłuższy czas będziemy doświadczać ekonomicznych skutków pandemii i zmagać się z konsekwencjami pakietu klimatycznego Unii Europejskiej. Jednak atak Rosji na Ukrainę zachwiał w posadach światową gospodarką. Wojna zawsze idzie w parze z inflacją. Jeszcze w lutym 2022 roku wynosiła ona w Polsce 8,5%, aby w kolejnych miesiącach drastycznie rosnąć. Analogiczny proces zachodził w innych krajach europejskich. Dwucyfrowy wynik pod koniec 2022 roku inflacja osiągnęła w 18 z 27 krajów UE, m.in.: w Danii (11,4%), Austrii (11,5%), w Niemczech (11,6%), we Włoszech (12,6%), w Belgii (13,1%), w Słowacji (14,5%), w Czechach (15,5%), w Holandii (16,8%), na Łotwie (21,7%), na Węgrzech (21,9%), na Litwie (22,1%) czy w Estonii (22,5%)*.

* Źródło: Bankier.pl (dane za październik 2022)

Wzrost cen nośników energii i paliw

Pod wypływem zawirowań w światowej gospodarce, spowodowanych wojną, skutkami pandemii i wyzwaniami klimatycznymi, najszybciej w minionym roku drożały nośniki energii, czyli prąd, gaz i węgiel. Ich ceny od lat systematycznie rosną, a ubiegły rok przyniósł szczególnie wysoki wzrost, zwłaszcza w przypadku paliw kopalnych.

Oto, jak kształtowały się ceny nośników energii i paliw w minionych latach:



Na te podwyżki spółdzielnia nie ma wpływu

Trzeba pamiętać, że ceny energii cieplnej, elektrycznej, gazu, zimnej wody i ścieków są całkowicie niezależne od Spółdzielni. Wysokość podwyżek zależy wprost od wzrostu cen taryf u dostawcy zewnętrznego, a te taryfy od początku bieżącego roku wzrastają radykalnie. To samo dotyczy wysokości podatków i opłat lokalnych. Wszystkie te składniki stanowią około 60 % kosztów ponoszonych przez mieszkańców. Należy wspomnieć, że Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe od lat wdraża w wielu obszarach działania oszczędnościowe, szczególnie ubiegły rok stał pod znakiem wielu zmian i oszczędności, tak aby podwyżki były jak najmniej dotkliwe dla jej mieszkańców. Tym sposobem w ubiegłym roku, przy już galopujących cenach i inflacji, udało się na tyle zracjonalizować koszty, aby stawki opłat wzrosły jedynie średnio o 6 %. Zapowiadaliśmy jesienią ubiegłego roku, że rok 2023 będzie szczególnie trudny pod względem wzrostu kosztów utrzymania mieszkań.

Wzrost cen za ciepło

Ważnym elementem długofalowej strategii było ocieplenie budynków, a także szereg działań optymalizujących zużycie energii. Aktualnie jedynie kilka budynków wymaga prac termomodernizacyjnych w zakresie docieplenia elewacji. Przy okazji wymian poziomów i pionów instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, dokonujemy ich termoizolacji. Spółdzielnia na bieżąco monitoruje zużycia energii w budynkach. Dodatkowo już w 2020 r.  powołano zespół ds. energii cieplnej w celu analizy zużycia i kosztów energii cieplnej oraz nastaw parametrów pracy węzłów cieplnych. W toku prac wypracował on nowe, korzystniejsze wartości wykresu krzywej grzewczej, uwzględniając poczucie komfortu ciepła. W efekcie wprowadziliśmy nowe, dające oszczędności parametry pracy węzłów. Niskie zużycie energii to nieustanne reagowanie na działania dostawcy i wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych w naszych nieruchomościach.

Dostawca ciepła do naszych budynków firma Fortum Power and Heat sp. z o.o. pod koniec grudnia poinformował Spółdzielnię o wzroście cen zarówno swoich jak i producenta ciepła we Wrocławiu – Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja SA. W przypadku Fortum wzrost cen wynosi około 8,18 %. Inaczej zachowała się Kogeneracja SA, która otrzymała zgodę Urzędu Regulacji Energetyki na dwie taryfy – jedną obowiązującą w okresie do 30 kwietnia 2023, w której wzrost cen w stosunku do grudnia 2022 wynosi średnio 62,83 % i drugiej na okres od 1 maja 2023 ze średnim wzrostem cen w stosunku do grudnia 2022 o 20,39%. Jakie są konsekwencje tak wprowadzonych podwyżek?

Pragniemy przypomnieć, że na koszt ciepła ponoszony przez Spółdzielnie składają się zarówno koszty stałe związane z mocą zamówioną, jak i koszty zmienne związane z fizycznym zużyciem ciepła. Zużycie to waha się w naszych zasobach w zależności od miesiąca i przyjmuje najwyższe wartości w miesiącach styczeń, luty, marzec, kwiecień, listopad i grudzień a najniższe w miesiącach letnich. Stąd też wyliczając wzrost kosztów ciepła musimy przyjąć wpływ opłat stałych i zmiennych na jego koszt. Drastyczne podniesienie cen (szczególnie przez Kogenerację) za zużyte ciepło na okres, kiedy te zużycia są największe, powinno skutkować podwyżką dla naszych mieszkańców w miesiącach styczeń-kwiecień w wysokości 47% w stosunku do grudnia, a następnie podwyżką w stosunku do grudnia 2022 o 17%. Z uwagi na potencjał dużej Spółdzielni i jej bardzo dobrą sytuację finansową Rada Nadzorcza oraz Zarząd Spółdzielni postanowili rozłożyć ten nierówny wzrost cen na najbliższy rok i podnieść obecnie opłaty za ogrzewanie oraz ciepłą wodę o 29,12 %.

Energia elektryczna

Na wysokość podwyżek za energię elektryczną w roku 2023 mają wpływ dwie składowe: wzrost podatku VAT z 5 na 23 % oraz wzrost taryf. Z uwagi na tarczę ochronną wynikającą z powiązania ceny energii elektrycznej z jej zużyciem (limit 2000 kWh) Spółdzielnia podjęła decyzję o podniesieniu ceny energii elektrycznej wykorzystywanej na potrzeby wspólne nieruchomości jedynie wzrost podatku VAT tj o 18 %. Jednocześnie przypominamy, że tak jak i w energii cieplnej, Spółdzielnia prowadzi działania zmierzające do ograniczenia kosztów zużycia energii energicznej takie jak wymiana instalacji elektrycznej na bardziej energooszczędną, montaż urządzeń zmniejszających zużycie energii biernej oraz monitorowanie zużycia energii.

Podwyżki cen gazu

Kolejnym elementem opłat w naszej Spółdzielni są opłaty związane z korzystaniem z gazu. W części naszych nieruchomości gaz w kuchniach dostarczany jest w sposób zbiorczy. I tu podobnie jak w przypadku ciepła występują koszty stałe i zmienne zakupu. Aktualnie obowiązujące taryfy przyniosły nam podwyżkę cen związanych z częścią zmienną (fizycznym zużyciem gazu) w wysokości 120,67 % z 0,09 PLN na 0,20 PLN netto za kWh. Z uwagi na fakt, że koszty zużycia gazu stanowią 64,48 % kosztów podwyżka ceny m3 przekłada się na wzrost opłat o 77,81%.

W jednej z naszych nieruchomości przy ul. Kłodzkiej-Radkowskiej-Dzierżoniowskiej gaz wykorzystywany jest do zasilania lokalnych kotłowni produkujących ciepło. Tutaj znaczny wzrost cen gazu przełoży się na opłaty związane z ogrzewaniem i ciepłą wodą użytkową a mieszkańcy tej nieruchomości zostaną poinformowani indywidualnie o wyliczeniach i wielkości wzrostu.

Więcej za podatek od nieruchomości

Kolejną niezależną od Spółdzielni podwyżką jest wyższy podatek od nieruchomości. Miasto Wrocław podniosło podatki od mieszkań, budynków i gruntów o 11%, tłumacząc te wzrosty coroczną korektą inflacyjną wynikającą z obwieszczenia Ministra Finansów z dnia 1 sierpnia 2022 r. w sprawie górnych granic stawek podatków i opłat lokalnych na rok 2023. Dla członków spółdzielni posiadających własnościowe i spółdzielcze prawa do lokalu wyższy koszt podatku od nieruchomości przełoży się na: w 23 nieruchomościach wzrost o 1 grosz od metra kwadratowego, w 62 nieruchomościach – o 2 grosze i tylko w przypadku 2 nieruchomości – o 3 grosze. Mieszkańcy spółdzielni posiadający odrębną własność podatek uiszczą bezpośrednio do miasta.

We Wrocławiu drożeje wywóz odpadów

Mieszkańcy Wrocławia od 1 lutego 2023 roku będą musieli zmierzyć się ze znacznie wyższymi kosztami wywozu odpadów. Podwyżki dotkną bez wyjątku wszystkich wrocławian, także tych mieszkających w spółdzielniach. Zmiana opłaty wymuszona została przez oferowane koszty firmy wywozowych, które wyceniły usługę odbioru odpadów ponad dwukrotnie więcej niż w poprzednich latach. Od wielu lat mamy we Wrocławiu niekorzystną sytuację ograniczonej konkurencji, dzięki której przedsiębiorcy odpowiadający za odbiór śmieci, korzystając z praw wolnego rynku, dyktują swoje warunki i ceny. Aby im sprostać, Miasto Wrocław podjęło decyzję o podwyżkach i zmieniło sposób naliczania opłat. Dotychczas część wrocławian płaciła za śmieci opłatę wyliczoną od zamieszkałych osób, a część z metrów kwadratowych ich mieszkania. Od lutego wszystkich mieszkańców będzie obowiązywała ta sama stawka, uzależniona od liczby osób zamieszkujących dany lokal i wynosić będzie za wywóz odpadów posegregowanych 41,24 zł miesięcznie. Ci, którzy nie wypełniają obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, zapłacą podwójną stawkę, czyli 82,48 zł za osobę. Rada Miasta Wrocławia uchwaliła możliwość uzyskania zniżki w opłatach przez rodziny wielodzietne (2+3 i więcej) i te które posiadają Kartę Dużej Rodziny. Tych mieszkańców zapraszamy do jak najszybszego kontaktu z Administracjami poszczególnych osiedli, gdzie uzyskają informację na ten temat. Równocześnie przypominamy wszystkim właścicielom lokali o poinformowaniu Spółdzielni o liczbie osób zamieszkujących dany lokal, w przypadku, gdy dane te są nieaktualne. Można to zrobić w biurze swojej administracji osiedlowej, wypełniając stosowne oświadczanie – szczegóły będą również na stronie internetowej naszej Spółdzielni. Jednocześnie Spółdzielnia przypomina, że zgodnie z art. 6o ust 1a Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Prezydent Miasta Wrocławia może weryfikować liczbę osób zamieszkałych pod danym adresem na podstawie informacji i danych znajdujących się w jego posiadaniu oraz posiadaniu gminnych jednostek organizacyjnych, w tym przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.

To nie jedyne niekorzystne zmiany związane z odpadami. Radykalna zmiana dotyczy odpadów wielkogabarytowych, które odbierane będą tylko dwa razy w roku. Spółka Ekosystem przekazała Spółdzielni zaktualizowane harmonogramy, z którymi mieszkańcy mogą się zapoznać na tablicach informacyjnych na klatkach schodowych.

Przypominamy, że osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, mogą wystąpić do MOPSu z wnioskiem o przyznanie dodatku mieszkaniowego, który pozwoli pokryć zwiększone koszty opłat za mieszkanie.

Po analizie i skrupulatnych wyliczeniach kilku możliwych wariantów, wynikających z obecnej sytuacji, od lutego br. sumaryczna podwyżka dla mieszkańców Spółdzielni wyniesie około 18%. To rzeczywiście znacznie mniej, niż przy obecnych standardach, bo dobrze wiemy, że wielu Polaków musi się zmierzyć z dużo wyższymi podwyżkami.

Po analizie i skrupulatnych wyliczeniach kilku możliwych wariantów, wynikających z obecnej sytuacji, od lutego br. sumaryczna podwyżka dla mieszkańców Spółdzielni wyniesie około 18%. To znacznie mniej, niż przy obecnych standardach, bo wielu Polaków musi się zmierzyć z dużo wyższymi podwyżkami.