Jak nie dać się oszukać i czuć się bezpiecznie

Ofiarą oszustów najczęściej padają seniorzy. Tylko w tym roku na terenie podległym Komisariatowi Policji Wrocław-Krzyki oszukano 25 osób metodą „na wnuczka” i „na policjanta” na łączną kwotę 1 060 283 zł! Jak nie paść ofiarą oszusta, jak zabezpieczyć swoje mienie przed kradzieżą i jak czuć się bezpiecznie we własnym domu i jego otoczeniu – o tym 23 października rozmawiali policjanci z mieszkańcami podczas spotkania w siedzibie SM Wrocław-Południe. 

Fot. sierż. szt. Bartosz Mrówka

Z inicjatywą spotkania wyszedł Komisariat Policji Wrocław-Krzyki. Policjanci chcieli porozmawiać z mieszkańcami – głównie tymi starszymi – o czyhających na nich niebezpieczeństwach. Nie ma tygodnia, żeby funkcjonariusze Policji nie musieli interweniować w sprawie wyłudzenia od seniorów ich majątku. Z reguły oszuści podają się za przedstawicieli policji lub za członków rodziny. Oddziałują na emocje starszych osób, próbując im wmówić, że ktoś z ich bliskich ma kłopoty, a ratunkiem może być właśnie przekazanie określonej sumy pieniędzy.

Fot. sierż. szt. Bartosz Mrówka

Zastępca Komendanta Komisariatu Policji Wrocław-Krzyki, podinsp. Adrian Jakubowski, przedstawił obecnym na spotkaniu mieszkańcom kilka przykładów takich zdarzeń z ostatniego czasu. Na przykład od 91-letniej mieszkanki wyłudzono 30 000 zł na rzekomą kaucję za syna, który miał spowodować wypadek.  Z kolei ponad 70-letnia kobieta wypłaciła z konta aż 43 000 zł dla oszustki, która podała się za jej córkę i prosiła o pilną pożyczkę. Podczas spotkania policjanci wyraźnie podkreślali, że w żadnym wypadku nie należy ufać osobom, które próbują uzyskać jakąkolwiek sumę podając się za funkcjonariuszy. – Prawdziwy Policjant nigdy nie prosi mieszkańców o przekazanie pieniędzy lub dokonanie przelewu – przestrzegał Zastępca Komendanta Komisariatu na Krzykach. Oszuści podają się też za pracowników banku, poczty, firm kurierskich oraz członków rodziny potrzebujących pomocy finansowej.

Fot. sierż. szt. Bartosz Mrówka

     Podczas spotkania policjanci zachęcali osoby posiadające telefony komórkowe do korzystania z aplikacji „Moja Komenda”. Została ona przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przez Policję w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Dzięki temu narzędziu można w łatwy sposób nawiązać kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie kraju. Mówili też o innym internetowym rozwiązaniu, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. W jej ramach mieszkańcy sami zgłaszają problemy i zagrożenia, jakie są najbardziej uciążliwe w ich miejscu zamieszkania.

Fot. sierż. szt. Bartosz Mrówka

Tym razem uczestnicy spotkania mieli możliwość zgłoszenia tych spraw bezpośrednio do funkcjonariuszy Policji z ich terenu. Wśród tematów poruszonych przez mieszkańców zdecydowanie przodował problem z osobami bezdomnymi nocującymi na klatkach schodowych, często przyjmującymi narkotyki i nadużywającymi alkoholu. Policjanci radzili, że, aby skutecznie pomóc tym osobom, nie narażając własnego bezpieczeństwa, nie należy podejmować rozmów i wdawać się z nimi w dyskusje, nie częstować ich jedzeniem oraz nie zbliżać się do nich, bo mogą być nosicielami chorób zakaźnych. Należy natomiast taki problem zgłosić do uprawnionych osób, czyli pracowników MOPSu.

Fot. sierż. szt. Bartosz Mrówka

      Debata spotkała się z dużym zainteresowaniem. Uczestniczyło w niej ponad 70 osób. Ze strony Policji w spotkaniu wzięli udział: Z-ca Komendanta podinsp. Adrian Jakubowski, Naczelnik Prewencji asp. szt. Rafał Gajek, Kierownik Rewiru I Dzielnicowych asp. Maciej Burdziak, Dzielnicowi: sierż. szt. Jan Jakubowski, mł. asp. Piotr Kaszycki, asp. szt. Krystian Machnik, sierż. szt. Emil Rybiałek oraz sierż. Justyna Zbrożek-Dudek i sierż. Bartosz Mrówka zajmujący się profilaktyką społeczną. Obecni byli również przedstawiciele SM Wrocław-Południe, którzy, korzystając z okazji, podziękowali Dzielnicowemu sierż. szt. Janowi Jakubowskiemu za zaangażowanie w utrzymanie porządku i spokoju na terenie osiedla „Dorota-Barbara.”

Tekst: Urszula Hreniak