Łąki kwietne: odsłona jesienna
Jesień w pełni, a nasze łąki kwietne w centrum miasta nadal kwitną, pachną, cieszą oko, karmią pszczoły, zwiększają retencję wody. Tylko kolory zmieniają na jesienne.
To pionierski projekt w Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe i jeden z pierwszych w mieście. W czerwcu założyliśmy łąki na dwóch podwórkach przy ulicy Gwiaździstej. Zadziwiły nas swoją różnorodnością, kiedy w sierpniu zaczęły kwitnąć.
Okazuje się, że koniec lata nie oznacza końca bujności naszych łąk. Jedne rośliny ustępują miejsca drugim. A ponieważ pogoda sprzyja – dalej jest kolorowo. Mimo że już październik, nadal kwitną takie rośliny jak: ślazówka letnia, żeniszek meksykański, złocień polny, ślaz mauretański, nagietek lekarski, smagliczka nadmorska, wiesiołek dwuletni, chaber bławatek i krwawnik pospolity.
– Na łąkach widać dominację jednorocznych gatunków odpornych na deficyty wody ze względu na długotrwałe okresy suszy – mówi Karol Podyma, z firmy Łąki Kwietne, z którą Spółdzielnia zrealizowała swój projekt. – W kolejnych latach na łąkach pojawią się kwitnące gatunki wieloletnie, które w tym sezonie zawiązały rozety liściowe i systemy korzeniowe.
Jednymi z pierwszych gatunków, które zakwitną na wiosnę będą: złocień właściwy, len trwały i inne wczesnowiosenne kwiaty. Ze względu na to, że łąki cały czas kwitną, ich koszenie zostanie wykonane na początku listopada. Po koszeniu przeprowadzona zostanie ocena kondycji łąk, a w wolne przestrzenie gdzie nie wzrosły kwiaty zostaną dosiane nasiona – dodaje.